Standard Post with image

STM  Cam Balkon , PVC

Cam Balkon Seçimi

Cam Balkon Seçimi

Cam balkon yazın sıcak olur mu? Cam balkon odanın sıcaklığını düşürür mü?

Genel bir kanı haline gelmiş olan cam balkonların yazın çok fazla sıcak olabileceği söylemlerine karşı Burak Ceylan bu konuya şu şekilde açıklık getirdi:

‘’Cam balkonlar soğuk havalarda içerideki ısıyı muhafaza ettiği gibi yaz aylarında da evin içerisindeki mevcut ısıyı korumaya yardımcı olur. Sanılanın aksine yaz aylarında evin içerisindeki ısıyı muhafaza eder ve klimanın çalıştığı durumlarda içeride meydana gelen serin havayı da korumuş olur. Hatta ev sahipleri dilerlerse renkli cam balkon kullanımını tercih ederek, güneş ışınlarının etkisini daha da azaltabilir ve evin içerisinde daha serin bir ortam oluşmasını da sağlayabilir.’’

Cam Balkon Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Alutem’in kurucusu Burak Ceylan, cam balkon seçerken dikkat edilmesi gereken bazı hususların da altını çiziyor. Özellikle balkon seçimlerinde cam balkonun sahip olduğu kalınlığın önemli olduğunu ve işlevsellik açısında uygun kalınlıkta seçilmesi gerektiğini belirtiyor. Bir diğer önemli konunun da rulman sayısı olduğunu ifade eden Burak Ceylan, cam kanadında belirli sayıda teker ve rulman bulunması gerektiğini, güvenli kullanım için de alt kısımda 2 ve üst kısımda da 2 adet teker bulunması gerektiğine işaret ediyor. Aynı zamanda bu tekerlerin paslanmaz olmasının da son derece önemli olduğunun altını çiziyor.

Burak Ceylan’ın üzerine değindiği bir diğer dikkat edilmesi gereken husus ise paslanmazlık özelliği oldu. Balkonların açık hava ile temas halinde olmasından dolayı her türlü iklimsel koşula dayanıklı cam balkonların üretilmesi gerektiğini belirtti. Ceylan, izolasyon konusuna da değinerek; cam balkonların dört mevsimde rahat bir şekilde kullanılabilir olması için izolasyonun önemine değindi. Cam balkonlarda kaliteli bir şekilde sağlanan izolasyon ile bunun gerçekleşeceğini ve montaj sırasında antibakteriyel silikon kullanılması gerektiğini ifade etti.

Burak Ceylan, son olarak kaliteli bir cam balkonda olması gerekenleri şu şekilde sıraladı:

  • Alüminyum saflık oranı %95 ya da %94 olmalı ve alüminyum doğrama ile et kalınlığı da 2 mm üzeri olmalı.
  • Tekerleklerin milleri çelikten yapılmış olmalı.
  • Su tahliye profili ya da kanalı bulunmalı.
  • Camlar temperli olmalı.

Haberimizi Paylaşın